No. 38: Dating Golden Rules (II) * Nr 38: Złote zasady umawiania się (II)

The first article on that topic You can find here (click!)

Photo Credit: Insomnia Cured Here, Flickr

6. Never dumb Yourself down

Never act like a dumb blonde, because frankly You are not. If a man feels intimidated by Your personality, fabulousness and achievements, then naturally You do not want him in Your life. The entire point of having a personal relationship is to encourage each other and raise Your standards as high as You can.
 

7. RESPECT

Listen to the song and remind Yourself what Otis and Aretha knew they were talking about. If You are dating someone who is not treating You properly, leave him. If You are married, and Your husband insists on continuing to date other ladies (!!), dump him.

Conclusion: Do not be a doormat and do not make Yourself too available
 

8. Keep the residence

Do not give up Your apartment or home to live with a man, and if possible, keep Your former residence on Your own name, in case something happens in the future (my mother has done it). If all goes well, You can always pass it on to Your children, or nieces and nephews in years to come

Photo Credit: Special Collections Toronto Public Library, Flickr

9. Having Your thing

Be a working woman: have a professional in Your field and either get a proper position within a company, or start Your own business, although You are married, have children and are involved in some family issues. It will help You helping Your beloved ones when times will become uncertain for them. This point leads to another one.
 

10. Have Your money

As I said before: get a job or business and work for it, or have Your inheritance. Money is freedom, and You will not depend on a man. Nobody can tell You 'You have to do this and that because I have paid for something" if You have Your money.

Photo Credit: chatswoodfp, Flickr

11. He in Your life

Once You have been involved with someone and trust the situation and results. Spending time together, talking with each and seeing how people handle various situations will help You an insight on what You have to work on to work it all out and whether You match together.
 

12. Gone with the wind

Do not be afraid to disappear for a while and rest by Yourself. For men, absence does make the heart grow fonder.

Photo Credit: arwriterphotog, Flickr

13. The great gesture

Once things are settled, and You decide to be together, all bets are off - or on (as it were). Getting a dreamed present for Your man, planning a surprise holiday he has had in mind for a while, or simply just doing something he really wants will show how much committed You are and ready for being with that man.

The article is inspired by a book 'What would Audrey do?' by Pamela Keogh

Photo Credit: Insomnia Cured Here, Flickr

Pierwsza część wpisu jest dostępna tutaj (kliknij!)

6. Nie poniżaj się

Nigdy nie zachowuj się jak kompletna blondynka i idiotka, bo wcale taka nie jesteś. Jeżeli mężczyzna czuje się zakłopotany z powodu Twojej osobowości, czaru i osobistych osiągnieć, uświadom sobie, że nie chcesz go w swoim życiu. Celem bycia w związku to zachęcanie siebie nawzjem do rozwoju i podnoszenia standradów w życiu.
 

7. Szacunek

Piosenka 'Respect' Arethy Franklin powinna pomóc Ci odświeżyć, co to jest.

Jeżeli umawiasz się z kimś, kto nie traktuje Cię dobrze to odpuść sobie. Jeżeli już jesteś w związku, a Twój partnera nadal spotyka się z nowymi koleżankami, zostaw takiego gościa.

Wniosek: Nie bądź popychadłem, wieszakiem, bocznym torem, ani wycieraczką, którą traktuje się jak nic. Nie bądź też na każde jedno zawołanie.
 

8. Stare mieszkanie

Jeśli jest taka możliwość to trzymaj stare mieszkanie po przeprowadzce do swojego partnera. Możesz je wynająć, albo zarejestrować w AirBnB. Nigdy nie wiesz, co się wydarzy w przyszłości. Zawsze możesz je przepisać swoim dzieciom, albo komuś z rodziny.

Photo Credit: Special Collections Toronto Public Library, Flickr

9. Własna praca

Bądź profesjonalistką w swojej dziedzinie: miej dobrą pozycje we firmie, albo załóż własny biznes bez wzgledu na to, czy jesteś mężatką, umawisz się, masz dzieci, albo angażujesz się w sprawy rodzinne. To prowadzi do kolejnego punktu.
 

10. Własne pieniądze

Miej pracę, albo bądź w posiadaniu jakiś wartościowych rzeczy (antyki, gra na giełdzie, wynajem mieszkania, itp.), na których zarabiasz. Pieniądze to wolność i nie będziesz na łasce mężczyzny. Nikt nie może Cię w takiej sytuacji zmusić do robienia czegoś, bo coś zostało zapłacone, a Ty nie masz żadnego źródła dochodu.

Photo Credit: Stefan, Flickr

11. On w Twoim życiu

Kiedy już się zaangażujesz w związek, ufaj sytuacjom i rezultatom. Spędzanie razem czasu i komunikacja budują zaufanie. Obserwowanie jak ludzie reagują na różne sytuacje, da Ci wgląd w sprawy, które jeszcze wymagają pracy, by ten związek miał ręce i nogi i czy w ogóle do siebie pasujecie.
 

12. Przeminęło z wiatrem

Nie bój się zniknąć na jakiś czas, odpocząć i spedzić czas sama ze sobą. Mężczyźni czują, że kochają, kiedy tęsknią.

Photo Credit: Andy Leung, Flickr

13. Wielki gest

Kiedy już wszystko jest zapięte na ostatni guzik i jesteś w szczęśliwym związku, który ma jakiś kierunek, możesz okazać swoje oddanie, robiąc coś dla swojego mężczyzny. Może jest jakaś rzecz, którą Twój partner chciałby mieć, albo jakieś miejsce, które chciałby odwiedzić, lub coś związnego z rozwojem zawodowym (kongres, albo konferencja?). Upewnij się, że możesz sobie na taki wydatek finansowo pozwolić i zrób to :) To będzie jeden z dowodów na to, że jesteś gotowa na bycie w związku na stałe.

Wpis jest zainspirowany książką 'What would Audrey do?' Pameli Keogh