No. 46: The art of walking

Today something about walking. There is a video below which explains about proper walking. I want to share with You some of my thoughts on putting Your both legs to work. We spend so much time sitting, and that may cause some major health problems later on. I am planning to prepare a separate article on walking on high heels. Firstly, let's focus on some essential elements.

Amsterdam is small enough to walk around if You do not have Your bike with You. I am great keen on walking, and it is just so natural to me and could not even imagine another way around. Many people may find a ramble very strange, annoying or have a lack of motivation.


Why do I love walking?

* Energy and mood booster

It always helps me clearing my head and working off the stress. Whenever I need some more inspiration or want to sort out my thoughts, I just take a walk around the island


* Painless workout

I do have days when I do not feel like following my heavy workout plan. Walking is an easy way to put Your body in motion and keep it healthy and in shape. (Click here to read more about it). That might be a great idea to people who do not like going to the gym. (Running stresses Your joints and walking does not)


* Body - mind - environment

As we hurry on a daily basis and are being busy running some errands, we tend to forget about our surrounding. It does not matter where You live; there is always something more to explore; a new cafe, changes in nature, beautiful architecture and so on.


* Relationships and friendships

Taking a friend with You for a walk is a great conversation starter, trust builder and brainstorm source. As You walk with someone, You are required to become patient (one talks slowly, moves slowly, wants to stop a few times along the way), slow down and learn how to observe everything that is around You.


* 'Me' time

It moves Your boundaries. Very often I take only keys with me. If I walk too far from home, the only way to get back is to walk back. The lazy part of You must accept that there is no other way around. You push Yourself. I think walking is one of the ways to discover Yourself and to find joy in spending time with Your company.

!! If You go for a walk, leave Your phone at home. You are supposed to come back relaxed and motivated and not cluttered with the online world.


Do You like walking?

YOU MAY ALSO LIKE

Dzisiaj trochę o chodzeniu. Filmik powyżej tłumaczy, jak robić to poprawnie i z korzyścią dla kręgosłupa (nie znalazłam odpowiedniego nagrania video w języku polskim). Ja sama zaś podzielę się z Wami, dlaczego warto ruszyć się z miejsca. Tak wiele przecież czasu spędzamy siedząc, co może odbić się nam zdrowiu. Planuję napisać osobny artykuł o chodzeniu na obcasach. Najpierw jednak wróćmy do podstaw.


Amsterdam jest dość małym miastem i jakby się uprzeć to można go przejść na pieszo, jeśli nie ma się przy sobie roweru. Uwielbiam chodzić i wydaje mi się to bardzo naturalne. Nie wyobrażam sobie tak naprawdę piękniejszego sposobu poruszania się od spacerowania po okolicy. Dla niektórych ludzi przechadzki mogą wydawać się dziwne, nudne albo po prostu brak im do tego motywacji.


Dlaczego uwielbiam chodzić? 

* Dawka energii i dobrego samopoczucia

To dla mnie najlepszy sposób na pozbycie się stresu. Kiedy tylko potrzebuję odrobiny natchnienia, albo chcę posortować swoje myśli to zwyczajnie przechadzam się po wyspie.


* Bezbolesne ćwiczenia

Są dni, kiedy zwyczajnie nie mam ochoty  na podążanie za moim planem ćwiczeń. Chodzenie to najłatwiejszy i najprostszy sposób na utrzymanie Twojego ciała w zdrowiu i w formie. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią chodzić na siłownię, albo biegać (bieganie obciąża stawy, a chodzenie nie).


* Umysł – ciało – otoczenie

Będąc w ciągłym biegu I załatwiając różne sprawy, mamy często skłonności do zapominania tego, co jest wokół nas. Nie ma znaczenia, gdzie mieszkasz. Zawsze można odkryć coś nowego: nowa kawiarenka, zmiany w naturze, piękna architektura i tak dalej.


* Znajomości i relacje

Zabierając ze sobą kogoś na spacer to świetny pomysł na rozpoczęcie rozmowy, podbudowanie zaufania, podzielenie się intymnymi i osobistymi sprawami oraz wymianę pomysłów. Podczas przechadzki z kimś musimy stać się cierpliwsi (niektórzy mówią i chodzą wolniej), zwolnić i nauczyć się obserwować to, co jest wokół nas.

* Czas dla siebie

To przesuwa Twoje granice możliwości. Często zabieram ze sobą tylko klucze, więc jeśli pójdę za daleko, jedyną opcją jest wrócić pieszo. Twoja leniwa część charakteru musi ten fakt zaakceptować. Pchasz siebie do przodu. Uważam, że spacerowanie i chodzenie po okolicy to jeden ze sposób na odkrycie siebie i znalezienie radości w spędzaniu czasu we własnym towarzystwie.

!! Jeśli wybierasz się na spacer to nie zapomnij zostawić swojego telefonu w domu. Celem spacerów jest wrócenie do domu zrelaksowanym i zmotywowanym, a nie z zagraconym umysłem.

Czy Wy lubicie spacery?

PODOBNE WPISY