Oude Kerk

Oude Kerk 'Old Church' in Amsterdam is one of the oldest buildings in the city. That is where I spent last Saturday. There were some pics posted on Facebook (check it out) already.

I think one of the ways to show that You are classy and have some respect is knowing Your city. I do not want to be one of those people who move somewhere and never explore the place where they live. 

I have not had a chance to explore the tower (I was too late :( ). 

The church is located in the famous Red Light District. There is no public transportation going directly to the church, but it is not hard to find it. The tower is easily seen from the central station. The church and the tower are two different sightseeing spots (yes, You have to get tickets twice). 

CHURCH: There are discounts offered to all the students (You need have Your student ID with You) and seniors (65+). Children below 12 years old and the holders of the Dutch museum card have free access to the Old Church. You can get Your tickets paid only by credit or debit cards (I tried AMEX, and it did not work). The receptionist will give a map and answer all Your questions. There are also souvenirs available at the reception desk. There is one more room with a handmade chocolate store located next to the reception area.


I want to encourage to do the same. Explore the area around. It is easy to go far away and to be impressed by other spots. Do You know Your city? I have met a lady (obviously she was around 100 years old), who knew all streets in Amsterdam!! How crazy is that? She told me she just loved her city. I find it charming :)

Enjoy the pictures and share in a comment box and on Facebook Your discoveries about Your towns and cities.

YOU MAY ALSO LIKE


Oude Kerk 'Stary Kościół' w Amsterdamie to jeden z najstarszych budynków w mieście. To tutaj spędziałam ostatnią sobotę. Na Facebook'u znajdziecie kilka zdjęć z mojej małej wycieczki.

Uważam, że jednym ze sposób na poakzanie, że ma się klasę i szacunek to poznanie miasta, w którym się mieszka. Nie chcę być jedną z tych osób, które gdzieś się przeprowadzają i nigdy nie odkrywają miejsca, do którego się przenieśli.

Byłam trochę za późno, żeby wejść na wierzę kościoła.

Kościół znajduje się w słynnej dzielnicy Czerwonych Latarnii. Do kościoła nie ma bezpośredniego dojazdu transportem publicznym, ale budynek nie jest trudny w znalezieniu. Wierzę kościoła widać ze stacji centralnej. Kościół i wieża to dwie różne atrakcje turystyczne, więc bilety trzeba nabyć osobno. 

KOŚCIÓŁ: Studentom (musisz mieć ze sobą legitymację) oraz seniorom (65+) oferowane są zniżki. Dzieci do lat 12 oraz posiadacze holenderskiej karty muzealnej mają darmowy wstęp. Bilety można kupić w recepcji, płacąc jedynie kartą kredytową, albo debetową (próbowałam użyć 'Amerykana', ale nie działał). Recepcjonistka podaje turystom instrukcje, mapy i broszuki. W recepcji można także zakupić pamiątki. Obok znajduje się jeszcze jedno pomieszczenie ze sklepem z ręcznie robionymi czekoladkami. 

Chciałabym zachęcić Was do tego samego, do odkrywania waszych miast i okolic, w których mieszkacie. Łatwo jest pojechać gdzieś daleko i zachywcać się innymi miejscami (cudze chwalicie, a własnego nie znacie). Znasz swoją okolicę? Spotkałam staruszkę (miała chyba ze 100 lat), która zna WSZYSTKIE ulice w mieście. Podzieliła się ze mną kilkoma historiami, o których nigdy w żadnej książce nie czytałam. Ktoś powinien to wszystko spisać! Powiedziała też, że kocha Amsterdam i dlatego postanowiła poznać topografię miasta. Czy nie jest to piękne?

Miłego oglądania galerii i zachęcam d pozostawiania komentarzy na dole strony oraz dzielenia się zdjęciami z Waszych miast na naszej stronie na Facebook'u.

PODOBNE WPISY