No. 42: Women and finances

Photo credit: BNY Mellon

I do not know how many of You observe the stock market, but there has been much going on. Those of You who invest (or maybe Your partners) could see some major ups and downs. I do not want to get much deep into any reflections upon stocks like I am not an expert. I do play on the market, and it has been now three years since I started. For me, it has been a  successful period, last few weeks. When I look around though, there are few ladies who know about economics and finances. How sad is that?

I was on a tram once. I met this old lady, who has told she had nothing because she had depended on her husband her entire life. The man is gone now, and she is at the mercy of her children. Then I thought of women who were independent. Are You one of them? If You were left on Your own, would You be able to manage Your life in all its aspects?

Photo credit: John Rhoda

It is never too late to learn something new. There is this common believe that finances should be left to a man. Rubbish!! Men try to govern the world up to this  day and how does it look like? There are plenty of research done that prove that women do better in investing than men. Before I feed Your hopes, I want to emphasize that getting into the investment world requires some solid preparation. You don't wish to learn the hard way by losing Your assets and money, but by putting Your knowledge into practice.

* Learn

There is no greater human power over an educated mind.  You don't have to read academic books to understand how economics, finances and investing work. There are some great authors who explain in a convenient and easy way how to get started. One of the first books I have read on investing was 'Rich dad, poor dad' by Robert Kiyosaki (click here to get the PDF). On his website(click), there is a game featured, so You play while learning how to invest.

Photo credit: dailymail.co.uk

* Read right resources

One of the greatest skills You can get is using Your common sense while observing the world's affairs, so You can create critical opinions. Turn off the TV and get some more professional resources like for instance Bloomberg. I know it is hard in the beginning, but You will get to the right place. With the time, You will move from reading newspapers to following some experts and financial blogs.

Photo credit: Smart Christian Woman

* Right people

The financial world is dominated by men, let's face it. When I had my first appointment with an investment consultant, he was shocked when he saw me.  A young, not bad looking girl who talked to him about stocks instead of shopping all day round. He asked for my ID card to ensure that I was the person who has booked the appointment.

Try to find people, especially men who do not feel intimidated by females who want to enter the investment world. I  avoid talking much with the bankers. (For me they are brainwashed and always try to play it safe. Sometimes You need to take the risk). It is hard (at least for me) to talk with them about world's financial affairs like they just do not see what is going on.

Follow the right people on social media. Some experts often update their profiles or run blogs where You may find some great tips.

Photo credit: Inquirer

* Take off

Investing it is not only about stocks. I know people who buy for instance good wines and after years sell them. Getting into art or antiques might be also interesting. There plenty of fields and industries out there. Find what interest You, educate Yourself well about it and get ready to start. Why am I on the stock market? I invest in precious metals on the stock as well as I get physical and hard assets. My grandma used to say 'You always save money on silver and gold'. I simply follow what she always said.

!! Investing and getting wealthy are not overnight successes. What looks like a great achievement to others is often a hard works for a few years. It took me three years to get some significant profits. It all requires a changed mind because we have been taught some things which may not be true. You may feel not understood.  You may feel not understood. Your friends and family may laugh at You. Men may feel intimidated by a confident lady, who knows what to do with her money (especially if they have no idea about it). It is a hard decision but eventually it will pay off.

 

Do You invest somehow? If so, what are Your tips?

Photo credit: Inquirer

YOU MAY ALSO LIKE

Photo credit: Simon Cunningham

Nie wiem, ile z Was obserwowuję giełdę, ale ostatnio dość dużo się działo. Ci, którzy inwestują mogli zobaczyć większe i mniejsze skoki na wykresach. Nie chcę zbytnio zgłębiać się w ten temat, ponieważ nie jestem ekspertem. Od około trzech lat inwestuję na rynku, a ostatni tydzień było dość pomyślny. Kiedy rozglądam się wokół tak naprawdę niewiele kobiet zna się na temacie ekonomii i fnansów. Bardzo mnie to niepokoi.

Raz byłam w tramwaju i spotkałam tę starszą panią, która nie miała nic, ponieważ całe życie zależała od swojego mężą. Teraz kiedy on umarł, ta kobieta pozostała na łasce swoich dzieci. Zmusiło mnie to do refelskji nad tym, kim są kobiety niezależne. Czy jesteś jedną z nich? Gdyby dzisiaj coś się stało i zostałabyś pozostawiona sama sobie to czy umiałabyś poradzić sobie ze wszystkimi aspektami życia?

Nigdy nie jest za późno, żeby nauczyć się czegoś nowego. Utarł się pewien sposób myślenia, że finansami powinien zajmować się wyłącznie mężczyzna. Absurd! Mężczyźni rządzą światem od wieków i spójrzmy do czego to doprowadziło. Przeprowadzono mnóstwo badań, które udowadniają, że kobiety są lepszymi inwestorami. Zanim nakarmię Twoje nadzieję to chcę podkreślić, że zabawa na giełdzie i temat inwestycji wymaga solidnego przygotowania. Nie chcesz przecież nauczyć się najcięższym sposobem, czyli tracąc swój kapitał, a jedynie wprowadzając wiedzę w praktykę.

Photo credit: Efloor Trade

* Ucz się

Nie ma większej mocy ludzkiej, ni wykształcony i wyedukowany umysł. Nie musisz czytać publikacji akademickich, żeby zrozumieć finanse, ekonomię i inwestycje. Jest kilku bardzo dobrych autorów, których książki są napisane bardzo prostym językiem. Jedną z pierwszych książek, jakie przeczytałam była ‘Bogaty ojciec, biedny ojciec’ Roberta Kiyosaki (kliknij tutaj, żeby pobrać PDF). Na jego stronie internetowej znajdziesz grę ‘Cashflow’, która uczy inwestowania poprzez zabawę.

Photo credit: Celestine Chua

* Właściwe środki

Jedną z największych umiejętności, jakich możesz się nauczyć to krytyczne myślenie i działania ze zdrowym rozsądkiem. Wyłącz telewizor i sięgnij po profesjonalną literaturę, zacznij przeglądać też strony internetowe poświęcone tematom  finansów. Zaprzyjaźnij się z oglądaniem światowych wiadomości. Na początku będzie ciężko i możesz czuć się zagubiona, albo przytłoczona, ale idziesz w dobrym kierunku. Wraz z upłwem czasu zrozumiesz o co w tym wszystkim chodzi.

Photo credit: Finance Blue

* Właściwi ludzie

Przyjmijmy do wiadomości, że świat finansów jest zdominowany przez mężczyzn. Kiedy miałam swoje pierwsze spotkanie z doradcą inwestycyjnym, nie potraktował mnie on na początku poważnie. Ten Pan był zszokowany, że młoda osoba, która nie wygląda źle chce rozmawiać o giełdzie, a nie o zakupach. Poprosił mnie tez o dowód, żeby sprawdzić, czy to rzeczywiście ja mam umówione spotkanie.

Szukaj ludzi, też mężczyzn, którzy nie będą czuli się onieśmieleni tym, że zaczniesz poważnie inwestować. Osobiście unikam zbytnich rozmów z bankierami. (Dla mnie mają oni wyprane umysły i zawsze próbują grać bezpiecznie. Czasem trzeba podjąć jednak ryzyko). Ciężko prowadzi mi się z nimi dyskusje i odnoszę wrażenie, że nie widzą oni czasem, co dzieje się na świecie.

Śledź właściwych ludzi na kanałach społecznościowych. Niektórzy eksperci i osoby, które osiągnęły sukces poprzez inwestycje prowadzą blogi, bądź też regularnie publikują posty na swoich profilach. Można tam znaleźć dużo pomocnych informacji.

* Zacznij

Inwestowanie to nie sama giełda. Znam osoby, który kupują dobrej jakości wina i po kilku latach sprzedają je. Świat antyków i sztuki też może być interesujący. Masz z czego wybierać. Poszukaj to, co Cię najbardziej interesuje, wyedukuj się w tym temacie i zacznij inwestować. Dlaczego ja jestem na giełdzie? Inwestuję w metale szlachetne (akcje oraz srebro). Babcia zawsze powtarzała, że oszczędza się na kruszcu. Zwyczajnie podążam za jej radą.

Photo credit: John Louis


!! Inwestycje oraz bycie bogatym nie jest sukcesem, który osiąga się w ciągu jednego dnia. To,co innym wydaje się być ogromnym osiągnięciem jest często ciężką pracą latami. Zajęło mi trzy lata ciągłe obserwowanie i gra na rynku, zanim zaczęłam dobrze na tym wychodzić. Cały ten temat wymaga też zmienionego umysłu, ponieważ rzeczy, które wmawiano nam latami mogą okazać się kłamstwami. Możesz czuć się niezrozumiana. Twoja rodzina i znajomi mogą na Ciebie krzywo patrzeć. Mężczyźni mogą czuć się onieśmieleni, bo jakaś kobieta jest pewna siebie i wie, jak działają pieniądze (zwłaszcza Ci, którzy nie mają o nich pojęcia). To ciężka decyzja, ale raz podjęta z pewnością Ci się zwróci.

 

Czy Ty inwestujesz w coś? Jeśli tak to jakie są Twoje porady?

PODOBNE WPISY