No. 24: The art of letting go * Nr 24: Sztuka odpuszczania

Photo by Gret B., Flickr

How many of You have confronted Your New Year's resolutions to check if You are on the right track to achieve what You have planned? Quite often we find excuses and explanations that hold us back and stop from reaching our dreams and aims.

The human nature is to hold in the past, sorrow, hurt and pain which makes me sad when I think about it. Holding on to negative things, people, moments, experiences and memories definitely doesn't make us better. Those examples (below) may destroy Your attitude, self-image, self-esteem and common sense. Being stuck in the past and negative moments brings it all back to the present and may restrain You from reaching Your potential.

Photo by Chris Frank, Flickr

We all must learn to let a few things go. Among my examples are the past, friendships/ relationships, hurts, disappointments and judgements, gossips/ untruths.

The past

things happened and sometimes we have no power to turn back the clock. Maybe You have made a wrong decision (did or didn't do something) or said something that You really regret now. Past affairs should remain in the past. The only thing You can do now is to learn Your lesson, draw conclusions and if the same happens to You once again You're wiser than the last time.

If Your apology hasn't been accepted You can't force that person to accept Your act. You have done Your best and now it's his/ her decision whether to live in forgiveness or not.

Photo by admitchell08, Flickr

Friendships/ relationships

these are the hard ones. Many times we invest so much of our time and money into people and after years it turns out that it has never worked out. The decision-making processes, changes in lifestyles, being successful, falling in love, life disasters, sicknesses are great trials whether people are on our side. Where are two or more people involved in friendship it's required to build trust and that means spending time together, talking, undergoing life's challenges together. Trust is such a fragile thing that we all must learn to protect it. 

If in any relationships with others there's lack of support, trust, acceptance and understanding it's time to move on. It might be very hurtful but when the doors close, a window is always open.

Photo by BK, Flickr

Hurts/ disappointments/ judgements

sometimes the greatest sorrows and pains turn out being one's life's greatest lessons. Meditate upon it and try to understand why You are feeling so. The key is to know Yourself (and most people don't). Forgive, forget and most of all learn from it. Life will repeat its lessons until You learn it.

Gossips/ untruths

as we grow in life we expect that adults don't talk behind each other's backs. The truth is that they all do (as in the high school). Some people have such miserable lives and their only goal is to destroy the happiness of others. We can only feel sorry for such kind of 'grown-ups'. They have decided to not to forgive and are stuck in the past affairs and pains (sometimes for decades). 

A great solution is to free Yourself from what others say and think about You and taking care more of Your priorities, values and principles in life. Truly caring friends will always tell You things in love and kindness and to Your face. Detach Yourself from gossiping colleagues.

Photo by Kelly, Flickr

Photo by EXEQUIEL "Zeke" TUNAY, Flickr

Ile z Was skonfrontowało swoje postanowienia noworoczne, żeby sprawdzić, czy jesteśmy bliżej obranych sobie celów? Bardzo często znajdujemy wymówki i wytłumaczenia, które na hamują, a nwet powstrzymują od sięgania naszych marzeń i goli.

W ludzkiej naturze leży trzymanie się przeszłości - zranienia, złamane relacje z innymi, rozczarowania, ból. Życie przeszłością, a już z pewnością jej negatywną częścią nie czyni nas lepszymi ludzi. Budowanie swojego życia wokół negatywnych osądów, niemiłych słów i rozpaczania nad złym traktowaniem niesie za soba wiele szkody; niszczy nasze nastawienie, samoocenę, zdrowy rozsądek, poczucie własnej wartości. Życie przeszłością sprawia, że przynosimy cały ten negatywny bagaż z powrotem, do teraźniejszści i przyszłości. W ten oto sposób hamujemy swój rozwój i ograniczamy siebie przed osiagnięciem własnego potencjału.

Photo by Danielle Nelson, Flickr

Niektórzy ludzie uważają, że jeśli będą trzymać się negatywnych spraw pokażą innym jak silni są. Mimo to więcej siły wymaga decyzja, by dać tym sprawom odejść.

Puszczanie przeszłości

jednym w ogromnych kroków jest docenie tego, że coś już sie wydarzyło. Sprawy przeszłe pozostają w przeszłości. Umiejętność bycia wdzięcznym za przeszłe doświadczenia, dobre i złe, pomoże Ci rosnąć i iść dalej z czystą wizją życia.

Może podjęłaś złą decyzję (zrobiłaś, albo nie zrobiłaś czegoś), albo powiedziałaś zbyt wiele i teraz tego żałujesz. Podejmij konieczne kroki, by pogrzebać te sprawy. Jeśli poszło o relację z innym człowiekiem: Twoje przeprosiny nie zostały przyjęte to musisz pamiętać, że nie można nikog zmusić do zaakceptowania Twoich przeprosin. Przebaczenie to osobista decyzja i widocznie druga strona wybrała życie w nieprzebaczeniu. To już nie jest Twoim problemem. Zrobiłaś, co mogłaś i teraz należy uwolnić siebie z tej sytuacji.

Photo by Lotus Carroll, Flickr

Puszczanie relacji/ przyjaźni

przez całe swoje życie spotykamy mnóstwo osób. Ludzie przychodzą i odchodzą. Z niektórymi mamy bliższe i mocniejsze kontakty, a z innymi zaś nie za bardzo. Z powodu różnych spraw: podjętych decyzji, zmiany stylów życia, sukcesów, spraw finnasowych, miłości, chorób, katastrof życia okazuje sie, kto jest tak naprawdę po naszej stronie (prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie, tak?).

Wiele razy zdarza się, że inwestuje się w drugą osobę: swój czas i środki, a po latach okazuje się, że taka znajomość po prostu nie działa. To boli! Gdzie jest zaangażowanych dwóch lub więcej ludzi w relacji potrzebne jest zaufanie, a to buduje się spędzając czas, rozmawiając i przechodząc razem wyzwania życia. Zaufanie to bardzo krucha rzecz i musimy nauczyć się je chronić.

Jeśli w jakiejkolwiek relacji jest brak wsparcia, zrozumienia, zaufania i akceptacji to czas ruszyć dalej w życiu. To może być bardzo bolesna decyzja i okres w Twoim życiu, ale kiedy drzwi sie zamykają, zawsze jest gdzieś otwarte okno.

Photo by ylmworkshop, Flickr

Puszczanie zranień, rozczarowań i osądów

Czasem gorzkie rozczarowania i zranienia działają na naszą korzyść i gdyby nie to doświdczenie nigdy nie osiagnęlibyśmy naszego sukcesu. Próby, które dotychczas przeszłaś uczyniły z Ciebie człowieka, którym jesteś dzisiaj.

Przyjęcie zranienia bardzo osobiście jest zawsze wyborem, a nasze wybory kreaują naszą przyszłość. Nigdy nie pozwól, by negatywne emocje były impulsem do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Ucz się ze swoich blizn, by tworzyć jasniejszą przyszłość dla siebie i Twoich bliskich. Pozwól odejść sprawom i rzeczom, których nie możesz zmienić. Wybacz, zapomnij, a przede wszystkim ucz się z okoliczności, jakie Cię spotykają. Życie będzie powtarzało swoje lekcje tak długo, aż się nauczysz.

Photo by Jenn, Flickr

* Puszczanie plotek i nieprawdy

Kiedy dorastamy wydaje nam się, że dorośli nie plotkują i nie obgadują innych (jak to się zdarza w szkole), ale prawda okazuje się inna. Niektórzy nie maja innego celu jak całe swoje życie żyć historiami innych ludzi. Plotki i półprawdy, nieprawdy zniszczyły już mnóstwo wspaniałych przyjaźni i związków, więc unikaj plotkarzy, by sama nie stać powodem, dla którego ktoś oddzielił się od drugiej osoby.

Nauczenie się nie przejmowania się, co inni o Tobie mówią i myślą będzie trudne na początku, ale jeśli skupisz się na budowaniu własnych wartości, priorytetów i zasad z pewnością będzie Ci łatwiej. Prawdziwi, troskliwi przyjaciele powiedzą Ci rzeczy prosto w twarz, w miłości i życzliwości.

Unikaj tych, którzy mówią źle o innych za ich plecami, bo oznacza to, że mówią źle o Tobie, kiedy nie ma Ciebie w pobliżu.

Photo by Andrew Galarza, Flickr