No. 23: The right start * Nr 23: Właściwy początek

Photo by John, Flickr

I am definitely not a morning person, but it has happened to me that I had to start the day with the sunrise. I used to look forward to the mornings but probably because of my working hours, rushing on a daily basis to get things done I have stopped enjoying them at all. I have decided to discover once again how great mornings are: breathing in fresh air, listening to birds, watching the sunrise and spending a few more moments in solitude

It's not only about being awake. There are plenty of things that can help You starting Your day right and healthy:

* healthy breakfasts

it's high time to refresh your knowledge and/ or educate yourself about nutrition. Food plays a huge role in your daily life and it is important to put into Your body vitamins and minerals that will boost Your energy and provide You with all the necessary and healthy elements for the rest of the day.

* sleeping habits

most of us simply don't care about that step. It's really important that You sleep in the darkness (melatonin is produced then); switching off Your phone (click); drinking liquids before and after sleep

Photo by uncommonmuse, Flickr

* planning

instead of falling asleep we often find ourselves thinking over and over again what still has to be done. The easiest solution is to starting running 'to-do' lists and writing down everything that needs to be done within following days.

How do You like to start the day?

Photo by mashael alaql, Flickr

Photo Sebastien LABAN, Flickr

Osobiście jestem nocnym Markiem. Jednak zdarzało się, że byłam zmuszona do rozpoczęcia dnia o świcie. Tak naprawdę, czy jest coś przyjemniejszego, niż początek dnia wraz ze świergotającymi ptakami, świeżym powietrzem i wschodem słońca?

Pewnie z powodu pracy, ciagłego pośpiechu i zastanawiania się, ile jeszcze musi być zrobione przestałam doceniać poranki. Postanowiłam, mimo wszystko, odkryć na nowo jak wstawanie rano może być niesamowite: wdychanie świeżego powietrza, przyglądanie się zorzy porannej, wsłuchiwanie się w śpiew ptaków, spędzenie kilku chwil samemu.

Nie chodzi tylko o to, żeby się obudzić i wstać z łóżka. Jest cała lista rzeczy, które są w stanie pomóc Ci zdrowo i właściwie zacząć dzień:

Photo by Is-Be - Thank You All for over 1,500,000 views., Flickr

* Spanie w ciemności

odpoczynek nocą powinien owocować uczuciem rześkości i naładowanymi bateriami na kolejny dzień. Hormon snu, melatonina jest produkowana w ciemności, dlatego tak ważne jest by zasłaniać dostęp naturalnego światła podczas snu (kliknij)

* Płyny

zakończenie dnia szklanką wody jest jednym z najlepszych sposobów na ułatwienie organizmowi magazynowania składników odżywczych i minerałów. Natomiast, rozpoczęcie dnia szklanką wody wspomoże nawilżanie Twojego ciała już z samego rana, a Ty sama poczujesz się odświeżona.

Photo by Katherine Morozova, Flickr

* Wyłącz telefon

i inne urządzenia podczas snu - wydaje się oczywiste. Obszerny artykuł na ten temat jest dostępny tutaj.

* Planuj, planuj, planuj

chyba nie ma nic bardziej stresującego, niż pójście do łóżka z głową pełną zadań, jakie jeszcze muszą być zrobione. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest prowadzenie listy rzeczy do zrobienia. Staraj się rozpisywać dokładnie z datami, kiedy co ma być załatwione. Tym sposobem unikniesz zbędnego stresu. Koło łóżka trzymaj długopis i kartkę, by zapisywać rzeczy, które w ostatniej chwili wpadną Ci do głowy.

* Zdrowe śniadanie

zaplanowanie jadłospisu jest podstawą. Zaoszczędzisz czas i zazwyczaj pieniądze, jeśli będziesz wiedziała, co masz w lodówce. Czas na odświeżenie naszej wiedzy z zakresu żywienia. Jedzenie gra ogromna rolę w naszym życiu i to, co wkładasz do środka zawsze wyjdzie na zewnątrz. Grunt to zaopatrywać organizm we wszystkie podstawowe i niezbędne składniki, które dodadzą nam energii na resztę dnia.

Photo by Lamia Al.Saeed, Flickr

Photo by Lamia Al.Saeed, Flickr

* Cichy czas

spróbuj rozpoczynać dzień od zastanowienia się nad tym, co trzeba dziś zrobić, jak się czujesz, czy coś Cię martwi. Większość z nas zaczyna dzień od spoglądania w telefony, albo ekran telewizji. Staraj sie zmieniać nawyki, by stawać sie lepszą osobą każdego dnia. Najlepsze pomysły i inspiracje przychodzą do nas z samego rana.

Photo by Steffi Au, Flickr

* Muzyka

kiedy już wstaniesz, możesz zjeść śniadanie, czy nakładac makijaż przy swoich ulubionych rytmach. Nie ma to jak zacząć dzień z radością.

Jak Wy lubicie zacząć dzień?

Photo by Randen Peterson, Flickr