No. 22: Developing charisma * Nr 22: Rozwijanie charyzmy

Photo by Huong T. Nguyen, Flickr

For some people, it's naturally easier to make friends and feel at ease when surrounded by others. I believe that You can become whoever You want to be as long as You work on it. So... if you're an introvert it doesn't mean that You have to be like that forever. I would like to share with You today in a few points how to become more charming and develop charisma to connect with people easier.

1. Be interested

I have mentioned about that one before. It's not only about being interested in people but generally being curious: why things are like, how it works, where can I get it and so on. Finding a common ground is a great way to start a conversation with anyone but it requires naturally some work. You must spend some time reading and educating Yourself, find Your passions and invest in it by simply learning about it. It means also being up to date about world affairs and developing Your ability to form opinions. You may start watching TED talks, getting involved in a local community, becoming a volunteer, joining an interest group on Facebook or being a member of an association.

2. Happiness

Happy people are funny people. They make everyone feel good about himself / herself, are very easy - going and open to everybody.Start smiling (even if You have to force Yourself in the beginning), say hello to all people You meet, stop rushing and pay compliments. You may be the only person who smiles to people, make them feel that You notice them, don't become an ignorant. That's how You make Yourself being remembered. Being happy has its health side effects - it lowers Your blood pressure and creates a peaceful aura around You which makes Your surrounding pleasant and people will always feel it.

Photo by Ornicar  photographie, Flickr

3. Being confident

If You feel somehow unsure or insecure in any area of Your life start studying and changing it. Improve Your level of confidence by changing Your lifestyle: healthy and clean eating, exercising, maintaining good posture, proper attire, and grooming. Your body and mind must be in tune in order to project confidence.

4. Personal stories

The magical thing about people with charisma is that they have so much to say but keep all those stuff to themselves unless someone asks about it (no boasting). People love to hear inspirational stories and being around those who experienced life fully. Don't talk about the negative sides of Your journeys in life or failures that ruined You. Point out only the good things to encourage people to go out there to create their own stories and to get the experience.

Photo by Karen, Flickr

Photo by Tal Bright, Flickr

Niektórym ludziom przychodzi z ogromną łatwością zawieranie nowych przyjaźni i bycie wokoł innych. Osobiście wierzę, że można stać się kimkolwiek się pragnie, jeśli poświęci temu odpowiednią ilość czasu i wysiłku. Tak więc, jeśli przyszło Ci bycie introwertykiem, nie oznacza to wcale, że taką musisz pozostać na zawsze. Dziś podzielę z Wami w kilku punktach jak rozwinąć w sobie charyzmę i stać się bardziej czarującą.

1. Zainteresowana

Posiadanie wspólnych zainteresowań to świetna droga to rozpoczęcia rozmowy, czy ogólnie łączenia się z innymi. Ludzie uwielbiają mówić o samych sobie i w naturalny sposób będą próbować zwrócić całą Twoją uwagę  na SIEBIE. Musisz rozwinąć w sobie pewien rodzaj ciekawości i zacząć zadawać właściwe pytania: dlaczego tak jest?, jak to działa?, gdzie mogę to dostać?, itp. By nie wyjść jednak na idiotkę musimy poświęcić odrobinę czasu dziennie na czytanie i edukowanie siebie. Interesuj się wszystkim wokół. Odnajdź swoje własne pasje i zainwestuj w siebie poprzez uczenie się o tym. Oznacza to także bycie na bierząco z wydarzeniami, jaki mają miejsce w kraju i na świecie oraz umiejętność formowania obiektywnych (w miarę) własnych opinii na ich temat. Może zaczniesz od oglądania TED Talks (osobiście je uwielbiam, a dla tych, które chcą podszkolić angielski to świetna okazja; podcasty nie są długie, a prezentują najnowsze badania i ciekawostki z różnych dziedziń nauki i życia), zaangażujesz w lokalnej społeczności, zostaniesz wolontariuszką, dołączysz do grupy na Facebook'u, która podziela podobne zainteresowania, albo dołączysz do jakiegoś stowarzyszenia?

Photo by Maurizio Peddis, Flickr

2. Pewność siebie

Jeśli czujesz się niepewnie w odniesieniu do jakiejś dziedziny swojego życia to zachęcam, żebyś zaczęła "studiować" i zmieniać ją już dziś. Możesz podnieść swój poziom pewności siebie przez zmianę stylu życia: zdrowe i czyste jedzenie, sport, odpowiednia postawa, stosowny ubiór i dbanie o swój wygląd. Twój umsył i ciało muszą być w zgodzie, by zacząć prezentować naturalną pewność siebie.

3. Własne historie

Ludzie z charyzmą posiadają pewną magiczną cechę: trzymają w tajemnicy historie, których nie wyjawiają, chyba że ktoś sam o nie zapyta. Wszyscy uwielbiamy inspirujące opowiadania zwykłych ludzi (czasem o błahych sprawach, np. zrzuciłaś 15 kilo i wyglądasz super, a ktoś zmaga się z dietą, więc takiej historii chętnie wysłucha) oraz słuchanie o doświadczeniach życiowych, o których sami możemy jedynie marzyć. Nie mów o negatywnych aspektach swoich podróży życiowych, ani o porażkach, które Cię zrujnowały. Skup się jedynie na dobrych rzeczach, by stać się zachętą dla innych, by Ci też coś zrobili w swoim życiu

Photo by massimo raldeni, Flickr

4. Bądź szczęśliwa

Szczęśliwi ludzie to zabawni ludzie i nigdy nie pozwolą, by ktoś czuł się źle w ich towarzystwie (poprzez ignorowanie, czy lekceważenie). Łatwo nawiązują kontakty z innymi i są dość 'na luzie'. Grunt to nie przesadzać... Zacznij od uśmiechania się (nawet jeśli na samym początku musisz się do tego zmuszać), mówienia ludziom 'dzień dobry', zwolnienia trochę w codziennym zgiełku, komplementowania innych. Może okazać się, że jesteś jedyną osobą, która uśmiecha się dziś do człowieka, którego mijasz. Pozwól ludziom czuć się zauważonymi, nie bądź ignorantką. Tak sprawisz, że ludzie będą Ciebie pamiętać. Bycie szczęśliwą osobą ma też swoje aspekty zdrowotne - obniża to ciśnienie krwi i kreuje wokół Ciebie przyjemną aurę, którą inni zauważą.

Photo by alexandrawilliamson, Flickr