No. 11: Having that something * Nr 11: Mieć to coś

A classy woman is the one who is not spotted at the first, but she is definitely remembered and has become a part of memories that people recall later on. Such a lady has a strong will,  is ambitious and follows her own rules without forcing others to do the same. She is a queen of her own life and has that certain something - the magical aura around herself that makes everyone feel special.

Photo by archived_stuff, Flickr

1. Be memorable

In order to become unforgettable, You must make Your own way in this world. You want to be You not like everyone else. It all begins with knowing Yourself - what works for You and what does not. Having a strong vision of You place in the world will make You feel secure and strengthens Your values - the unwillingness to compromise Your values and to focus on what really matters to You. Be ready to show stubbornness toward outside influences and always insist on what feels natural and comfortable.
 
Not taking Yourself too seriously, but seriously enough

Photo by Simon Gehrig, Flickr


2. Be modest

I know it sounds like an oxymoron, but be brave enough to stand out in the crowd by being modest.  Modesty is not always very attractive, especially in the world which is mostly focused on bragging, individualism, and ego. Somewhere along the line we tend to forget where we came from. It is a great art to not settle down with Your current accomplishments, not to put down others and look at them down.

Photo by sashanovikova, Flickr


3. A sense of wonder

Be aware of a fact that life must change all the time. Instead of getting crashed with external circumstances and factors that force re-building Your life, be in charge of Your own growth and development. Do not provoke life to make You move forward, do it freely and by Yourself. Trying to get to know Yourself better and deeper may reveal the unknown and help You achieve more and more in life.

Photo by W 9 A Y F  , Flickr


Kobieta z klasą nie jest zawsze tą, która zauważa się od razu, ale z pewnoscią się ją pamięta i staje się ona częścią wspomnień, które ludzie z czasem przywołują. Taka kobieta posiada silną wolę, jest ambitna i prowadzi swoje życie zgodnie z własnymi zasadmi i wartościami bez zmuszania ludzi wokół siebie do robienia tego samego. Jest po prostu królową własnego życia i posiada to coś, tę magiczną aurę wokół siebie, która sprawia, że każdy czuje się w jej obecności bardzo ważny i szczególny.

Photo by Frank Kovalchek, Flickr

1.  Zapadaj w pamięć

By stać się nizapomnianą, musisz położyć własną drogę na tym świecie. Chcesz być sobą, a nie jak każdy inny, a to wszystko zaczyna się od poznania samej siebie - co działa na Twoją korzyść, a co nie. Posiadania silnej wizji, gdzie i kim chcesz być na tym świecie zapewni Ci uczucie bezpieczeństwa i wzmocni Twoje wartości - niechęć pójścia na kompromis ze swoimi zasadami i skupienie się na tym, co naprawdę się dla Ciebie liczy. Bądź gotowa pokazać upór wpływom z zewnątrz i zwsze naciskaj na to, co jest dla ciebie naturalne i wygodne.

Nie bierz siebie zbyt poważnie, wystarczająco poważnie.

Photo by nicoletta Doll, Flickr


2. Bądź skromna

Wiem, że to brzmi jak oksymoron, ale miej w sobie na tyle odwagi, by wystąpić z szeregu i być skromną. To trudne w świecie, który jest bardzo nastawiony na jednostkę, ego i przechwalanie się. Gdzieś po drodze mamy tendencje do zapominania skąd jesteśmy i jakie były nasze początki. Sztuką jest nie osiadanie na laurach po wielkich sukcesach i osiągnięciach, nie szydzenie z innych i lekceważenie ich.

Photo by unclesava, Flickr


3. Ciekawość

Bądź swiadoma tego, że życie ciągle się zmienia i tego też wymaga. Zamiast być rozwaloną zewnętrznymi okolicznościami i czynnikami, które wymuszają na nas przebudowę życia, weź odpowiedzialność za własnyy rozwój (to jak remont domu, nie czekaj aż ściany zaczną się sypać, a ulepszaj je non-stop). Nie prowokuj życia, by zmusiło Cię do pójścia dalej, rób to swobodnie i sama z siebie (bo wiesz, że zmiany są potrzebne). Próba poznania siebie lepiej i głębiej odkryje przed Tobą nieznane i pomoże Ci osiągnąć w życiu więcej

Photo by Misteriddles, Flickr