No. 16: Ways to be a real woman * Nr 16: Bycie kobietą

Becoming a real woman; many of us need improvement and actually a solid foundation in that area of life. There'll be articles coming about relationships, self-respect, love and men. We are whining so bad about men becoming worse, but we aren't better than them. As I observe other ladies, they become more desperate and insecure.

Photo by Bruce Thomson, Flickr

Below You will find a few ways to become more of a real woman. Every day is a great opportunity to set up some goals and make some decisions. The golden rule is to stick to Your priorities no matter what. That's how You gain respect. Do not become a hypocrite (doing the opposite of what You actually say)!!!

1. Learn and practice good personal grooming habits

2. Write thank You notes

3. Get involved in the society

4. Have opinions on various matters

5. Get an education and use it

Photo by Kym Ellis, Flickr

6. Allow Yourself being treated like a lady

7. Learn etiquette in social media

8. Dress appropriately

9. Cross Your legs

10. Do not lower Your standards

11. Find Your passion in life and go after it

12. Do not be afraid to put yourself first

Photo by Kira Okamoto, Flickr

13. Do not rely on any stereotypes (especially the gender ones) 

14. Gain financial knowledge

15. Never apologize for being ambitious and intelligent

16. Respect and support Yourself and other women

Jako, że blog jest poświęcony głównie Polkom to lista będzie trzy razy dłuższa, niż ta powyżej.

Obserwując środowisko lokalne (głównie to w Amsterdamie, a Polaków tu niemało), ale też przywołując swoje wspomnienia z pobytów w Polsce to mogę przyznać, że wiele z nas potrzebuje silnego fundamentu, jeśli chodzi o stawanie się prawdziwą kobietą. Starsze pokolenie zdobyło swoje zaufanie i szacunek jako taki, ale przyglądając się tym, którzy urodzili się po 1989 roku to chyba nam raczej to tego daleko.

Photo by Emily, Flickr

Spotkałam pewną Francuzkę (kobieta około 40 lat), która nie mówiła (o dziwo!) po holendersku, ale za to bardzo płynnie po angielsku, co rzadko się zdarza (przynajmniej mi). Otóż, ta Pani miała bardzo pozytywny obraz dojrzałych Polek, z którymi pracuje w międzynarodowej firmie, ale zdanie już o tych młodszych nie było takie dobre. Długo rozmawiałyśmy o tym, jak kobiety się obecnie prowadzą w Holandii, Francji i całej Europie. Z tego powodu (jest jeszcze kilka innych) pojawią się posty na temat związków, mężczyzn, poczucia własnej wartości, szanowania siebie i tak dalej.

Kobiety zbyt często obarczają winą mężczyzn, że Ci stali się gorsi (może jest w tym ciutek prawdy), ale my same jesteśmy sobie winne. Przestałyśmy stawiać poprzeczki i standardy, a stajemy się coraz bardziej zdesperowane i brak nam pewności. Cała otoczka w mediach robi swoje i jeśli spędzasz 10 godzin przed telewizorem, ogladając Hollywoodzkie produkcje albo klikając na obrazki z cytatami na Facebook'u to naturalnie zaczniesz to stosować w swoim życiu ( z kim przystajesz, w tym przypadku TV, Facebook, kolorowe gazety, takim się stajesz).

Ogólna opinia o Polkach za granicą jest bardzo pozytywna, ale w głównej mierze tyczy się ona kobiet dojrzałych (40+). Można spotkać jeszcze kilka młodych rodaczek, które trzymają się własnych zasad, ale to jednak rzadkość.

Photo by pineapplemint, Flickr

Poniżej znajdziecie kilka PODSTAWOWYCH wskazówek na temat bycia PRAWDZIWĄ KOBIETĄ (nie Bubą, ani Dzunią)

1. Szanuj siebie

2. Nigdy nie pozwól nikomu (a zwłaszcza mężczyżnie), by dawał Ci odczuć, że jesteś pod jakimkolwiek względem gorsza

3. Nie daj się zmanipulować

4. Nie bój się mówić NIE

5. Nie wstydź się tego, że jesteś kobietą.

6. Szanuj i wspieraj inne kobiety

7. Nigdy nie przepraszaj i nie czuj się winna tylko dlatego, że masz w życiu jakieś ambicje. Pragnienie w życiu czegoś więcej niczego Ci nie ujmuje

Photo by A & A, Flickr

8. Nie wstydź się bycia mamą na pełny etat. Jeśli taka decyzja jest właściwą dla Twojej rodziny to wspaniale. Czy może być pilniejsze zadanie od wychowywania i wpajania zdrowych wartości kolejnemu pokoleniu?

9. Stawaj się tego rodzaju kobietą, jaką chciałabyś, żeby była Twoja córka i jaką chciałabyś, żeby poślubił Twój syn. Weź na siebie najwyższą odpowiedzialność i obierz za cel bycie wzorem dla młodszych kobiet

10. Patrz na życie z szerszej perspektywy i zgodnie z nią podejmuj decyzje. To tyczy się tych młodszych. Musisz sobie uświadomić, że w życiu pełnisz różne role i Twoje zachowanie i decyzje powinny być tym motywowane. Jesteś czyjąś córką. Będziesz kiedyś czyjąś żoną i matką. Może będziesz czyimś szefem? Spogladając na życie przez pryzmat ról, jakie pełnisz i jakie będziesz pełnić może Ci pomóć w unikaniu głupich i/ albo poważnych błędów.

11. Ucz się o finansach. To nie jest temat tabu i nie jest to kategoria zarezerwowana tylko dla mężczyzn. Znaj swoja sytuację finansową jako rodziny, pary, czy singielki

12. Wspieraj publicznie kobiety, a już na pewno wtedy, gdy te walczą w obronie wartości, którymi Ty sama kierujesz się w życiu

Photo by uneduex, Flickr

13. Rozwiń samodzielność. Nikt nie wymaga od Ciebie wiedzy z zakresu mechaniki samochodu, ale to jak zatankować auto, czy zmienić koło jest już raczej absolutną podstawą.

14. Poznaj i praktykuj nawyki dbania o swoje ciało (wygląd i zdrowie). Jeśli farbujesz włosy, regularnie pokrywaj odrosty. Jeśli nosisz tipsy, regularnie piłuj je i uzupełniaj. Dbaj o swoją skórę i dbaj o swoje zęby.

15. Ponadczasowy styl. Zaopatrz swoją szafę w kilka ubrań, które przetrwają ciagle zmieniające sie trendy: konserwatywna sukienka (albo kilka), sznur pereł, czarna koeprtówka, para dobrych czarnych szpilek powinny zawsze gościć w Twojej garderobie.

16. Ubieraj się skromnie (co nie oznacza robienie z siebie ofiary losu, czy zakonnicy), jednocześnie podkreślając atuty swojej sylwetki . Przyciągaj uwagę swoją urodą i charakterem, a nie golizną

17. Pisz podziękowania. To umierająca sztuka, która jednak zawsze pozostawia dobre wrażenie, a nie zabiera dużo czasu. Jeśli ktoś bez okazji coś Ci podaruje, albo poleci pracodawcy to nie ma nic bardziej odpowiedniego, niż własnoręcznie napisane podziękowanie. Ludzie będą Cię pamiętać.

18. Zaangażuj się! Zapisz się do klubu, albo stowarzyszenia. Stań się wolontariuszem. Nie tylko dasz przykład, ale będziesz wskazywana przez innych jako przykład. Kościoły, domy kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej to idealne miejsca do pozytywnego wpływania na innych.

Photo by gillianvilla, Flickr

19. Odkąd wszystko staje się cyfrowe to warto jednak pamiętać, jak wypisywać zwyczajny przelew, czy czek. Nigdy nie wiesz, czy i kiedy może się to przydać.

20. Miej opinię (uwielbiam takich ludzi! ). Powinnaś być na tyle oczytana, by umieć formować opinie na temat polityki i wydarzeń w kraju i na świecie. To jednak wymaga wcześniejszej edukacji i rozwinięcia krytycznego myślenia. Wiedzieć także, co i kiedy powiedzieć, czy też zatrzymać to dla siebie jest kolejną sztuką do opanowania.

21. Jeśli masz pewne stanowisko w jakiejś sprawie, nie wahaj się. Rozwijaj w sobie poziom pewności w swoich przekonaniach i prowadź swoje życie w zgodzie z wartościami, jakie w sobie nosisz.

22. Zdobądź edukację i używaj jej. Kobiety zbyt często chowają się ze swoją inteligencją, co jest wielką szkodą dla społeczeństwa. Nie musisz mieć magistra, ale ucz się, ucz się, ucz się. Chodź na kursy, warsztaty, rób ceryfikaty i dyplomy. Inwestycja w siebie zawsze się zwróci.

23. Naucz się kontrolować konsumpcję alkoholu. Jeśli łatwo ulegasz wpływowi innych to należy się zastanowić, czy nie warto przestać pić.

24. Naucz się chodzić na obcasach. (Nie cierpię widoku kobiet, które chodzą na szpilkach jak kaleki). Jeśli nie służą Ci szpilki, kup kilka par uroczych butów na płaskim obcasie. Nie ma chyba nic mniej atrakcyjnego, niż widok kobiety, która chodzi na obcasach jak świeżo wykluty kurczak.

25. Pozwól mężczyznom na traktowanie Ciebie jak damy. Im bardziej Ty będziesz stawała się damą, tym bardziej oni będą męscy i szarmanccy. Schowaj swoją dumę pod przywilejem bycia damą i pozwól jemu otwrzyć Ci drzwi.

Photo by sashanovikova, Flickr

26. Pewne sprawy trzymaj dla siebie. Musisz uważać komu ufasz i komu się zwierzasz. Po prostu pewne kwestie powinny być trzymane wyłącznie dla siebie.

27. Naucz się konfrontacji z gracją i godnością. Zawsze znajdą się ludzie, z którymi nie będziesz się zgadzać. Szanuj ich opinie i ich prawo do odmiennego zdania

28. Poznaj etykietę i naucz się korzystać z towarzystkich środków masowego przekazu (Facebook, Twitter, YouTube, itp.). Jeśli coś nie prezentuje Ciebie w dobrym świetle, po prostu o tym nie pisz. Ludzie popełniają błędy w byciu zbytnio aktywnymi w życiu cyfrowym, niż w tym prawdziwym.

29. Nie bój się prosić o pomoc, gdy jej potrzebujesz.

30. Praktykuj dobre maniery podczas rozmowy przez telefon

31. Bądź zawsze miła, serdeczna i życzliwa. Nigdy nie wiesz, kogo możesz spotkać, albo komu zaimponujesz.

32. Znajdź wiarę i nie pozwól, by ją zachwiano

Photo by Neil Creek, Flickr

33. Nie trzymaj się stereotypów (a już z pewnościa tych dotyczących płci), ale też publicznie ich nie wypieraj dla zabawy

34. Naucz się przyjmować porażki. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli i czasem przegrana na końcu może okazać się zwycięstwem.

35. Rozwijaj siebie i upiększaj swój umysł, by umieć prowadzić przyzwoitą rozmowę

36. Bądź kobietą, której potrzebuje mężczyzna, a nie tą, która potrzebuje mężczyzny

37. Trzymaj nogi razem

38. Nie zaniżaj swoich standardów

Photo by Neil Creek, Flickr

39. Znajdź swoją pasję w życiu i podążaj za nią

40. Łam zasady, kiedy to konieczne, ale przyglądaj się im, kiedy to możliwe

41. Nie buduj poczucia swojej własnej wartości wokół mężczyzn. Jesteś kimś o wiele więcej, niż tylko czyjąś dziewczyną, narzeczoną, czy żoną.

42. Nie idź na studia, by zdobyć tytuł w dziedzinie, która Cię nie interesuje, ale może potencjalnie pomóc w znalezieniu męża (żałosne!)

43. Nie zbudujesz dobrego obrazu siebie i reputacji w społeczeństwie na plotkach. Sama nie plotkuj i unikaj skandali, które mogą przyczynić się do uczynienia z Ciebie tematu numer 1 w pewnych kręgach.

44. Nie odrzucaj jawnie tego, jak społeczeństwo postrzega kobiety tylko dlatego, że masz inną opinię. Walka z systemem jest syzyfową pracą i potrzebna jest rewolucja w tej kwestii.

Photo by mookio chen, Flickr

45. Jest czas i miejsce na wszystko w życiu. Obserwuj uważnie, co się wokół Ciebie dzieje i kiedy warto zacząć działać.

46. Nie bój się stawiać siebie na pierwszym miejscu

47. Śmiej się. Kobiecy śmiech zaraża i jest tyle rzeczy, z których można się śmiać. Musisz to tylko znaleźć

48. Szukaj piękna w każdym dniu. Ono tam jest.

49. Szukaj szczęścia. Życie jest za krótkie, by być nieszczęśliwym, a nieszczęśliwe kobiety są nieatrakcyjne.

50. Zrozum swoją wartość i nigdy nie zadowalaj się byle czym, bo zasługujesz na najlepsze.