Mother's Day * Dzien Matki

Photo in the background by Valentina Blasi, Flickr


I have been working on that board for a while like I would love to present very classy and elegant ideas for gifts for our mums. I do realize that the Internet is full of great items, but I really want to share my picks. 


The specific date of Mother’s Day actually depends on a country. Mostly it is celebrated on the second Sunday of May but in my mother’s country, in Poland there is a fixed date, 26th of May. I encourage You to find out more about that beautiful tradition of celebrating motherhood (which mothers do every day by serving their families). 


In my board, I will share with You some fashion and beauty ideas but You do not have to limit Yourself. Websites such as Groupon are full of great deals and You might find some voucher with discounts on spa and wellness treatments, beauty studios, restaurants, entertainment which are also wonderful. You know Your own mum and I am sure that You will choose something that perfectly matches with her hobbies, passions, and interests. What I have done last year is sending a bunch of fresh cut flower via flower post (and women love flowers).

Below the inspiration board, You will find a number that will link You to each and every specific item so You will be able to find it online.

Długo pracowałam nad tą tablicą, ponieważ chciałam Wam zaprezentować kilka eleganckich pomysłów na prezenty dla naszych mam. Zdaję sobie sprawę, że Internet jest pełen świetnych przedmiotów (i pomysłów samych w sobie), a ja chcę podzielić się z Wami moimi ulubionymi rzeczami. Data Dnia Matki jest różna w zależności od kraju, ale w większości to druga niedziela maja. Zachęcam Was wszystkie do poczytania trochę o tej wspaniałej tradycji świętowania macierzyństwa (wszystkie matki celebrują to oddając się na co dzień swoim rodzinom).

Na mojej tablicy znajdziecie pomysły na eleganckie ubrania, które mogą spodobać się Waszym mamom oraz jakościowe kosmetyki (których sama używałam), ale nie oznacza to, że tylko w tych kategoriach musicie się obracać. Strony internetowe takie jak Groupon pełne są kuponów ze zniżkami do restauracji, salonów piękności, zabiegów spa, programów rozrywkowych, które też są świetne. Znasz swoją mamę i jest pewna, że wybierzesz coś, co Twoja mama lubi, interesuje się, albo jest jej pasją. W zeszłym roku wysłałam mojej mamie bukiet świeżo ściętych kwiatów pocztą kwiatową (kobiety uwielbiają kwiaty!!)

Pod tablicą znajdziecie numerki, które bezpośrednio przekierują Was na strony z każdym z przedstawionych przedmiotów, byście mogły znaleźć online to, co mnie samej się podoba . 

 1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6 * 7 * 8 * 9 * 10 * 11 * 12 *13