No. 53: Elegant places with the elegant man

This blog post is on demand. Ewelina has asked me to write an article about elegant places, where she could go out with her husband. Well, when I saw the request for the first time, I thought ‘Pff, it is easy. I will think about it tomorrow.’ However, when it has come to create a draft for the post, I found myself thinking very much about it. I even called my BFF (Dominika) to ask her about her ideas. I have drawn a conclusion afterwards. You do not always have to pick up fancy places. Elegant spots are created by us:  the way we talk to and treat people and carry ourselves. I am sure You can give some examples of people who go and travel to wonderful and beautiful places and yet they have not-so-beautiful personalities. We do not want to be like that.

(Ewelina), I have decided to create two lists on ideas on where to go or what to do. The first list is about places where You are required to follow a particular code of conduct and the second one is simply about some more creative and romantic ideas on what to do together. Generally speaking, I think there is nothing better than seeing our beloved ones being at ease and themselves. Some people like ‘the solemn, black tie’ behaviour and some others like the more casual way of acting (they both are fine). In the end, we only remember how we have felt in the presence of others. 

Manners are a sensitive awareness of the feelings of others. If you have that awareness, you have good manners, no matter what fork you use
— Emily Post

LIST NO. 1:

art gallery

museums

theatre

opera

ballet

philharmonic hall

jazz club

poetry reading

candlelit dinner

rooftop restaurants

carriage ride

LIST NO. 2:

Christmas market, light/ firework show

taking a boat

having a picnic

consignment/ vintage stores

dance

watching old (black and white) movies

attending a workshop together

horseback riding

beer/ wine/ whiskey/  food tasting

being a tourist for one day

walking

flying a kite

antique store/ auction house

hot air balloon ride

amusement park

circus

zoo/ aquarium

planetarium/ science centre

birdwatching ( A friend of mine started that as a dating idea with his fiance. At the moment he is a professional photographer and photos of the birds are being published in calendars and books)

school visit

feeding the ducks

mushrooming

exploring a winery/ beer brewery 

throwing a dinner party

surprise trip

stargazing


What are Your ideas on elegant places to go to or things to do?

Instagram

Ten wpis jest na życzenie. Pani Ewelina poprosiła mnie o napisanie postu o eleganckich miejscach, do których mogłaby iść ze swoim mężem. Kiedy po raz pierwszy przeczytałam wiadomość pomyślałam, „Pff, prościzna. Pomyślę o tym jutro’. Pracując nad artykułem uświadomiłam sobie, że rzucono mi nie lada wyzwanie. Zatopiłam się w tym temacie. Brakowało mi już pomysłów ( a nie chciałam pisać tylko o sztuce, jak teatr, czy opera). Zapytałam nawet Dominikę, co ona myśli. Na sam koniec wysnułam pewne wnioski: nie musimy zawsze wybierać  wymyślnych i luksusowo wyglądających miejsc. Eleganckie miejsca tworzymy sami poprzez to jak odnosimy się do ludzi, których spotykamy i to jak traktujemy samych siebie. Jestem pewna, że każda z nas zna przykłady osób, które mogą sobie pozwolić na wieczne podróże i wyjścia do wspaniałych miejsc, a mimo to mają oni nie-zbyt-wspaniałe charaktery. Takie przecież nie chcemy być.

(Pani Ewelino), zdecydowałam się na stworzenie dwóch list. Pierwsza zawiera miejsca, które wymagają od nas konkretnego zachowania i działania zgodnie z przyjętą etykietą. Druga lista zaś to odrobinę niekonwencjonalne pomysły na to, co można robić razem (powiedzmy, że są to bardziej romantyczne pomysły). Mówiąc ogólnie, uważam, że nie ma nic lepszego od pozwolenia ukochanym i drogim nam osobom na bycie zwyczajnie sobą. Niektórzy ludzie lubią poważny styl, a inni zaś bardziej swobodny i nie ma w tym nic złego. Na koniec ludzie zawsze pamiętają, jak czuli się w twojej obecności


Nie znalazłam ładnego tłumaczenia cytatu Emily Post (guru jeśli chodzi o etykietę i maniery):

Maniery to taka wrażliwa świadomość na uczucia innych. Jeśli posiadasz tę wiedzę to posiadasz maniery bez względu na to, w której ręce trzymasz widelec.

LISTA NR 1:

galeria sztuki

muzea

teater

opera

balet

filharmonia

klub jazzowy

czytanie poezji

kolacja przy świecach

kolacja na dachu wierzowca (często hotele mają swoje restauracje na ostatnim piętrze budynku)

przejażdżka bryczką/ saniami (zimą)
 

LISTA NR 2:

pokaz fajerwerków/ kiermasz Świąteczny

przejażdżka łodzią

piknik

taniec

wizyta sklepu z przedmiotami vintage

ogladanie starych (biało - czarnych) filmów

wspólny udział we warsztatach

jazda konna

degustajca win/ piw/ whiskey/ dań

spacer

puszczanie latawca

bycie turystą przez jeden dzień ( w szczególności dla tych, których interesują lokalne podróże)

dom aukcyjny/ sklep z antykami

przelot balonem

wesołe miasteczko

cyrk

zoo/ akwarium

planetarium/ centrum nauki

obserwowanie ptaków (mój znajomy skończył na robieniu zdjęć ptaków i publikowaniu kalendarzy)

wizyta w starej szkole

karmienie kaczek

grzybobranie

wizyta w winnicy/ browarze

zorganizowanie wystawnej kolacji

obserwowanie gwiazd

wyjazd - niespodzianka (bilety last-minute)


Jakie są Wasze pomysły?

Instagram