Easter make-up * Wielkanocny make-up

I hope You are enjoying Your weekend. The weather in Amsterdam is great and sunny. Today I won't write that much but will link some videos instead. There are plenty of fashion tips for Easter on the Internet but not many about elegant make-ups. I'll share with You today a few videos and ideas of my favourite make-up artist from YouTube, Lauren Curtis

.She's a very sweet and lovely Australian girl, who gives very simple and yet great advices on make-up.

Photo by Eileen Dautruche, Flickr

Photo by Eileen Dautruche, Flickr

 

I assume that You will be spending time with Your family and friends mostly during the day (Easter is kind of opposite to Christmas), so Your make-up can't be too heavy. Try to keep it elegant and classy.

Thank You for reading. If You have enjoyed that post, please share it.

Happy Passover!!

P.S. Thanks for stopping by and posting a comment. All spam will not be approved (self-promoting posts with links to websites and similar). This blog is a place for fruitful and quality dialogue, not advertising. I look forward to reading Your inspiring comments.

Mam nadzieję, że wszyscy świetnie spędzacie ten weekend. Pogoda w Amsterdamie jest cudowna i słoneczna. Dziś nie będę dużo pisać, ale zamieszczę zamiast tekstu filmiki. W Internecie znajdziecie mnóstwo pomysłów i porad na temat Wielkanocnego ubioru, ale nie ma zbyt wielu artykułów na temat makijażu. Podzielę się z Wami kilkoma filmikami instruktażowymi mojej ulubionej wizażystki z YouTube, Lauren Curtis

. To bardzo urocza i słodka Australijka, która udziela świetnych i prostych porad na temat makijażu.

Photo by Bayan Al-sadhan, Flickr

Photo by Bayan Al-sadhan, Flickr

Zakładam, że wszystkie spędzacie święta z rodziną i przyjaciółmi i to z pewnością za dnia (odwrotnie do Świąt Bożego Narodzenia), więc Twój makijaż nie powinien być za mocny. Postaraj się osiągnąć elegancki i klasyczny wygląd.

Dziękuję za przeczytanie. Jeśli sposobał Ci się dzisiejszy wpis, proszę podziel się nim.

Wesołych Świąt!

P.S. Dziękuję za poświęcenie kilku minut i skomentowanie artykułu. Wszystkie komentarze zawirające spam (tj. wpisy mające na celu autopromocję stron internetowych i blogów) nie będą moderowane. Ten blog to miejsce owocnego i jakościowego dialogu, a nie reklamy. Czekam z niecierpliwością na Wasze inspirujące komentarze.