Elegant dresses for everyday * Eleganckie sukienki na co dzień

A feminine and elegant lady keeps in her wardrobe dresses and outfits that are casual, and yet elegant enough to wear them on a daily basis.

Skirts and dresses are more ladylike, feminine and they naturally help us enhancing our being.

Anyhow, many women choose wearing trousers and that does not mean that those ladies are less elegant or feminine. It all depends on Your clothing, whether it is classy and has some timeless style.

I would like to share with You some examples of elegant dresses for everyday activities: doing groceries, attending a library meeting, having lunch with friends, walking around the park, etc.

I think that every woman should have at least three dresses in her wardrobe: one in bright colours, one in dark colours and one with an elegant pattern, interesting fabric or in some bold shades.

There was a challenge for ladies in Poland, 100 days without trousers. For 3 months, women who have accepted the challenge had to wear skirts or dresses. Wearing a dress or a skirt for over three months requires loads of work. The author of that challenge is saying on her blog that You must be aware of how Your legs look like, what kind of shoes are appropriate, what type of accessories go hand in hand with a particular skirt or dress. I find it very interesting.

All pictures come from the Internet.

Kobieca i elegancka dama trzyma w swojej szafie sukienki i stroje, które są nieformalne, ale wciąż eleganckie i które można nosić na co dzień.

Sukienki i spódniczki są bardzo kobiece i w naturalny sposób podkreślają naszą esencję bycia (jako kobiety).

Mimo to niektóre kobiety decydują się na noszenie spodni. Nie ma w tym nic złego i te kobiety nie są w żadnym stopniu gorsze od tych, które sukienki i spódniczki zakładają każdego dnia. Wszystko zależy od tego, czy Twoje ubrania posiadają ten ponadczasowy styl i klasę.

Dziś podzielę się z Wami przykładami eleganckich sukienek, które możecie nosić podczas codziennych czynności: zakupy w sklepie spożywczym, spotkanie w bibliotece, lunch ze znajomymi, spacer w parku, itp.

Uważam, że każda kobieta powinna mieć przynajmniej trzy rodzaje sukienek w szafie: jedną w jasnym koorze, jedną w ciemnym kolorze i jedną z ciekawym wzorem, albo wykonaną z konkretnej tkaniny, albo w jakimś soczystym kolorze.

Nie tak dawno czytałam o wyzwaniu dla kobiet w Polsce, '100 dni bez spodni'. Przez trzy miesiące kobiety, które podjęły się wyzwania musiały nosić sukienki, albo spódniczki. To ogrom pracy tak naprawdę. Autorka pisze na swoim blogu, że musiała ciągle uważać i pielęgnować swoje nogi, dobrze dobierać obuwie i rodzaj akcesoriów, które do danej spódniczki, czy sukienki pasują. Ja uważam takie wyzwanie za bardzo interesujące.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z Internetu.

Long Sleeve Solid Color Women's Casual Dress (Plus Size Available)