The conference * Konferencja

Photo by telmo32, Flickr

I was offline for a few days because I have been attending a European Meetings and Events Conference (EMEC) in Cracow. I have stopped performing at work due to some circumstances and needed some inspiration to keep on going.

To make the long story short, I just wanted to say that the conference was AWESOME. I have met people who had as same mindsets as I do when it comes to the events industry.

I have attended sessions about F& B in the new EU law like some regulations have changed in 2015 (it's mostly about allergens). I'll write about it in details on my 'work' blog.

Photo by Mikhail Chekmezov, Flickr

I stroke me how many women attended such a gathering. There was even a panel about women in leadership. We, all women, despite our roots speak the same language of silence. We're scared to stand up for ourselves and ask for respect in workplaces. I have been encouraged to brag about my achievements and not to wait for others to pay me compliments when I do something well. I know it may sound selfish and we're all trying to be polite and good-mannered and not asking for much. We must all stop hiding and being a doormat. If You're not happy with the environment around You, You're in charge of that change. Women are so insecure and scared. Why? Fear kills dreams and lives. Don't let people control Your life by threatens of being fired, punished or humiliated in any area of life. Each and every one of us has got one chance to make that world a better place. Only one. Use it wisely. If You're not fulfilled somewhere, change it, if You're not satisfied, change it.

Photo by ShoeShooter1, Flickr

If You're not HAPPY, change it.

Step out of Your comfort zone and break the orthodox thinking. Think, not outside of the box but like there's no box at all. Then You'll see who Your people (real friends and family) are and You'll find Your place where You belong.

Pictures from the conference are available on Facebook

Photo by Christian Senger, Flickr

Przez kilka dni byłam poza zasięgiem ze względu na udział w European Meetings and Events Conference (EMEC)w Krakowie. Przestałam dawać z siebie to, co najlepsze w pracy z kilku powodów, a potrzebowałam odrobiny inspiracji do działania. Żeby skrócić długą historię mojego 5-dniowego pobytu w Krakowie, chciałabym zaznaczyć, że konferencja była CUDOWNA. Poznałam ludzi, którzy myślą podobnie jak ja, jeśli idzie o pracę.

W większości brałam udział w sesjach o jedzeniu i napojach ze względu na zmiany w przepisach unijnych (chodzi o alergeny). W szczegółach o tym będę pisała na moim "pracowniczym" blogu.

Uderzyło mnie jak wiele kobiet brało udział w takim zgromadzeniu. Był nawet panel o kobietach na pozycjach (brałam udział).

Photo by ShoeShooter1, Flickr

Wszystkie kobiety na świecie mówią tym samym językiem ciszy. Zachęcano nas, by chwalić się sobą i swoimi osiagnięciami i nie czekać, aż ktoś zacznie nas komplentować, kiedy robimy coś dobrze. Wiem, że to brzmi egoistycznie, a wszystkie staramy się być uprzejme, wychowane i nie pytamy o wiele. Musimy przestać chować się i być wycieraczkami. Jeśli nie jesteś szczęśliwa w swoim środowisku, sama jesteś odpowiedzialna za zmiany, jakie wprowadzasz. Kobiety czują się niepewnie i żyją w strachu. Dlaczego? Strach zabija marzenia, a przede wszystkim życie. Nie pozwól, by inni kontrolowali Twoje życie i żeby to w ich rękach leżały decyzje odnośnie Ciebie poprzez grożenie bycia zwolnioną, ukraną, czy poniżoną (i nie chodzi tu tylko o pracę, ale o każdy obszar życia). Każda z nas otrzymała tylko jedną szansę na tej Ziemi, by uczynić ten świat lepszym miejscem. TYLKO JEDNĄ! Czas ucieka, więc musimy wybierać mądrze. Jeśli gdzieś czujesz się niespełniona, zmień to, jeśli nie jesteś ustaysfakcjonowana, zmień to.

JEŚLI NIE JESTEŚ SZCZĘŚLIWA, ZMIEŃ TO!!!

Wyjdź poza strefę, gdzie czujesz się komfortowo i bezpiecznie. Rozwój to czasem ból (pomyśl o tym, jak o bieganiu, na początku wszytsko boli) i złam jakieś stare i ortodoksyjne myślenie Nie myśl "poza pudełkiem", ale tak jakby "pudełka" nigdy nie było. Bądź kreatywna i działaj. Dopiero wtedy zobaczysz kim są TWOI LUDZIE (kto jest prawdziwym przyjacielem i rodziną) i odnajdziesz miejsce, do którego należysz.

Photo by Sam Churchill, Flickr