The Old Year

As the end of 2014 is just around the corner it gives us a great opportunity to review this year. What goals and aims have You accomplished? What still needs improvement? How could we boost our relationships with others? Does Your wardrobe need some refreshment? Is Your body in a good condition? How can I improve my look?

These are just a few examples that we should think about.

Life is about growth and development and it's not healthy being stuck in one place too long. As look at the past events and affairs we should be able to get over our mistakes, learn from them and become better (not bitter) people.

Photo by adel aljurayan, Flickr

Running a journal is a good idea because we tend to forget situations. I do have a journal and as I look through it what I have written this year I'm able to say where I have grown and in which areas I must work on.

I encourage each and every one of You to be honest and sincere and reflect upon 2014. I would be more than glad if You could share Your conclusions with others so we all may learn from one another and avoid unnecessary errors and mistakes.

Instagram

Koniec roku 2014 jest tuż za rogiem, co daje nam idealną okazję do spojrzenia na przeszły rok i wyciągnięcia stosownych wniosków. Czy osiagnęłaś zamierzone cele? Które obszary Twojego życia (osobistego, rodzinnego, zawodowego, itp.) wciąż wymagają pracy? Jak poprawić nasze relacje z innymi? Czy nasza garderoba potrzebuje odświeżenia? Czy Twoje ciało jest w dobrej formie? Jak poprawić swój wygląd?

To tylko kilka przykładów, nad którymi warto się zastanowić.

Życie to przede wszystkim wzrost i rozwój, i nie jest zdrową rzeczą stanie w jednym miejscu zbyt długo. Spoglądając na przeszłe sprawy i zdarzenia powinnyśmy być w stanie otrząsnąć się z popełnionych błędów, wyciągnąć lekcje, jakie dało nam życie i stać się lepszymi ( a nie zgorzkniałymi) ludźmi.

Photo by Graham Annable, Flickr

Jednym z dobrych pomsyłów to prowadzenie dziennika (pamiętnika), ponieważ ludzie maja tendencje do zapominania sytuacji. Sama taki prowadzę i kiedy tak go kartkuję, i czytam, co pisałam w tym roku, jestem w stanie stwierdzić, gdzie w życiu urosłam, a które obszary wciąż wymagają z mojej strony pracy.

Zachęcam każdą z Wasz do bycia szczerymi przed samymi sobą i zreflektowaniu sie nad 2014 rokiem. Byłabym więcej niż zadowolona, gdybyście podzieliły się swoimi wnioskami, byśmy mogły uczyć się od siebie nazwajem, a przy okazji uniknąć niepotrzebnych błędów i potknięć.

* (Re)organizacja życia

Łatwo mówić, trudniej zrobić. Nie zniechęcaj sie. Wystarczy, że każdego dnia zapiszesz dwa, albo trzy zdania z całego dnia. Może warto zorganizować sobie tabelkę, w której zapisujemy sobie pory snu (wstawanie i chodzenie do łóżka), pory i rodzaje posiłków, czy i jakie ćwiczenia gimanstyczne się wykonało, czy spędziło się czas z bliskimi? Nie będzie na pewno zbyt rozsądne mechaniczne traktowanie tych zadań (sama nie chciałabym, żeby ktoś zapisał sobie mnie w kalendarzu np. raz w tygodniu na godzinę). Takie zarys dnia ma Ci pomóc w leprszym korzystaniu z czasu, jaki jest Ci dany. Jeśli wstajesz wcześnie rano to może są sprawy, które możesz załatwić bez udziału innych, a zanim wskoczysz w regularny rytm, np. przegląd prasy, czy odpisanie na e-maile, itp? To samo w sumie tyczy się nocnych Marków (ja nim jestem): może są zadania, które jesteś w stanie wykonać, kiedy wszyscy już śpią, a najważniejsze sprawy możesz załawić w ciągu dnia?

Photo by Is-Be -Thank You All for over 1,500.000 views., Flickr

Jeśli ciężko wstać Ci rano to może trzeba iść spać wcześniej? Zmagasz się z zastojem wagi, może należy zmienić dwa, albo trzy nawyki żywieniowe? Chodzisz w ciągłym stresie, zastanów się nad zainwestowaniem w dodatkowy dzień wolny w ciagu miesiąca i poświęcenie sobie samej czasu? Każda z nas ma obszary, które mogłyby wyglądać znacznie lepiej, ale z powodu ciagłęgo pędu po prostu o nich zapominamy.

* Wietrzenie szafy

Czas rozprawić się z ciuszkami, które tylko zajmują nam miejsce w garderobie. Może schudłaś, albo przytyłaś w tym roku z jakiś powodów... ? Nie ma sensu trzymanie za małych, czy za dużych ubrań w szafie na wszelki wypadek. Jeśli masz miejsce na strychu, albo w piwnicy to wszystko w czym nie chodzisz ląduje właśnie tam. Może ktoś jest w potrzebie i możesz te ubrania podarować,albo zwyczajnie oddać je na cele charytatywne?

To samo tyczy się bielizny i butów. Znoszona bielizna ląduje w koszu, a buty wymagają kontroli, czy czasem nie trzeba wybrać się do szefca.

Zrób listę i kup to,czego potrzebujesz. Pracuj nad dopasowywaniem ubrań, żeby mieć stałe zestawy ubrań na wyjścia w różnych sytuacjach. Tak unikniesz nieptrzebnego wydawania pieniędzy.

* Odnów kontakty

Tak łatwo wpaść w rytunę, porzucić noworoczne postanowienia i zapomnieć o swoich marzeniach.Nie ma chyba nic gorszego, niż pozostawienie drugiego człowieka samemu sobie. Zachęcam do sprawdzenia swojej listy kontaktów w telefonie, na skrzynce e-mailowej, czy Facebook'u i napisanie wiadomości może do jednej, albo dwóch osób dziennie, bądź co drugi dzień. Najbliższym Ci osobom możesz wysłać prawdziwe listy, albo notki, gdzie napiszesz krótko co u Ciebie i okażesz im swoje zainteresowanie i troskę. 

Photo by mac d-ski photography, Flickr

Jeśli ktoś z Twoich znajomych, z którymi masz stały kontakt ma teraz ciężki czas (rozwód, choroba, problemy w pracy, itp.) to spróbuj zorganizować czas, kiedy ta osoba nie będzie musiała myśleć o danym problemie: wyjście do galerii sztuki, pójście na lunch, odwiedzenie ogrodu botaniczego, wypad do zoo i tak dalej.Taka inwestycja nie musi wcale być droga, a warto poświęcić komuś cały swój czas i uwagę.

* Dawanie, dawanie, dawanie

Ktoś powiedział, że ilość troski jest mierzona ilością tego, ile się daje i to nadaje życiu sens i znaczenie. Kiedy dajesz, otrzymujesz. Nie zawsze są to materialne dobra, ale czy jest coś wspanialszego, niż przychylność innych i ich pomoc, gdy Ty może któregoś dnia będziesz w potrzebie? Najbardziej nieszczęśliwi ludzie to Ci, którzy myślą tylko o sobie. Następny rok może być szansą do pomocy innym i poświęceniu odrobiny więcej uwagi ludziom wokół nas. Jest tyle miejsc, gdzie potrzebna jest bezinteresowana pomoc (świetlice, biblioteki, projekty w domach pomocy społecznej, kościoły, ratusze, szkoły, itd.) 

Przy okazji, prowadzono badania i udowodniono, że wolontariusze żyją dłużej.

* Sztuka przebaczania

Musimy zaakceptować fakt, że wszyscy popełniamy błędy. Nawet Ci, których uważamy za wzory do naśladowania też czasem upadają. By uniknąć niepotrzebnego stresu, musimy nauczyć się wybaczać sobie i innym.

Photo by Darcee, Flickr

Umiejętność wybaczania jest jedną z podstaowych cech jakościowego życia. Każdy z nas doświadczył w życiu nieprzebaczenia - same trzymałyśmy to w sobie w stosunku  do drugiej osoby i też ktoś pielegnował niechęć do nas. Noszenie w sobie żalu nie prowadzi do niczego w naszym życiu, a niesie za sobą tylko choroby i poczucie niezadowolenia. Umiejętność przebaczania to bardzo trudna, ale możliwa cecha do osiągnięcia.  

Jeszcze większą sztuką, niż samo wybaczanie to wychodzenie z wybaczeniem do innych i okazywanie im szacunku mimo wszystko, a już na pewno wtedy, kiedy to ON albo ONA nas zranili. Kontaktu z takimi osobami powinno sie unikać, albo ograniczyć go do minimum.

Instagram