Health: juices

Making juices has become the newest diet trend of the 21st century. Diets rich in vegetables and fruit provide Your body with plenty of vitamins, minerals and fibre. They also reduce risks of heart disease, cancer, obesity, diabetes and so on. Moreover, juices are yummy, recipes are simple and easy to make and You can always create Your own flavours by mixing whatever You like. As we all know, too much of a good thing is not good at all.

We must all remember that fresh-squeezed juices should never be a replacement for a real meal. They might be an addition to a healthy balanced diet. We can't forget to provide our bodies with proteins and fibre.

To juice or not to juice? That is the question You will find out more here

Photos come from the Internet.

The photo in the background by Mårten Persson, Flickr

YOU MAY ALSO LIKE

Wyciskanie soków stało się najnowszym trendem dietetycznym XXI wieku.

Wszyscy przecież wiemy, że diety bogate w warzywa i witaminy dostarczają naszemu ciału niezbędnych, witamin, minerałów i błonnika. Redukują też ryzyko chorób serca, raka, cukrzycy i otyłości. Ponadto, soki są smaczne, przepisy łatwe do zrobienia i do tego sama możesz wymyślać swoje ulubione smaki. Ale... co za dużo to nie zdrowo.

ZALETY:

* wyciskane owoce i warzywa to idealny sposób na włączenie warzyw i owoców do diety w ogóle. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie lubią ich chrupać.

* robienie soków z warzyw i owoców jest też

jednym ze sposobów na oszczędzanie

. Jak? Zamiast wyrzucać resztki warzyw i owoców, warto wycisnąć z nich sok i po prostu wypić.

WADY:

* Soki to nie to samo, co warzywa i owoce. Wielu ludzi pije soki, myśląc że zastąpi to zwykłe jedzenie. Do tego jeszcze obierają wszystko ze skórki, a przecież tam są wszystkie witaminy i minerały. W efekcie wyciśnięta zostaje jedynie sama fruktoza i trochę witamin.

* codzienne wyciskanie soków może byc bardzo drogie. Nie wspominając już o samym przyrządzie do wyciskania soków to potrzeba tak naprawdę potrójnej porcji warzyw i owoców, niż gdyby tę samą ilość się zjadło.

* Soki są kaloryczne ze względu na zawartość cukru (zwłaszcze te owocowe). Dieta oparta w większości na sokach to idealny pomysł dla tych, którzy chcieliby trochę przytyć, ale z pewnością nie pomogą one w zrzucaniu, czy utrzymaniu stałej wagi.

Nawyki żywieniowe oparte jedynie na piciu soków doprowadzą do ubytku błonnika, który jest niezbędny przy trawieniu i oczyszczaniu jelit oraz protein, które są budulcem ciała.

WNIOSKI:

Wiecej jest wad, niż zalet, ale nie oznacza to wcale, że świeże sok są samym złem. Mogą one być dodatkiem to zdrowej diety jako źródło energii (ze względu na cukier) oraz witamin. Tak długo jak dostarczasz swojemu organizmowi białka i błonnika, a regularne wyniki badań krwi są w normie to nie powinno to sprawiać żadnego kłopotu.

W Internecie znalazłam obrazek, który przedstawia "picie" warzyw i owoców kontra ich jedzenie. Obrazek znajdziesz tutaj.

Nie ma co bać się soków, ale ważne jest, by przy układaniu diety używać zdrowego rozsądku. Jeśli bardzo zależy Ci na "piciu" warzyw i owoców to może warto rozważyć ich konsumpcję pod postacią smoothies, bo te zawierają niezbędne proteiny i błonnik.

Zdjęcia pochodzą z Internetu.

Zdjęcie w tle zrobione przez Mårten Persson, Flickr

PODOBNE WPISY